Mecenas Mateusz Brzeziński, partner w kancelarii JBP, udzielił wypowiedzi dla Dziennik Gazety Prawnej, w przedmiocie sprawy, w której nasza Kancelaria reprezentowała Zamawiającego.

„Nawet gdy w przetargu złożono tylko jedną ofertę, więc trudno podejrzewać próbę manipulowania jego wynikami, to i tak firma może stracić wadium z powodu nieuzupełnienia dokumentów. Jednym z najczęściej spotykanych sposobów na manipulowanie wynikami przetargu jest celowe nieuzupełnienie dokumentów. Dwie firmy składają osobne oferty, przy tym w tańszej brakuje pewnych dokumentów. Jeśli orientują się, że pomiędzy nimi nie uplasowała się żadna inna oferta, to nie uzupełniają dokumentów w tańszej po to, by zamawiający był zmuszony wybrać droższą. Zmowy te zaczęły stanowić problem na tyle duży, że w 2008 r. uchwalono specjalny przepis, który miał im zapobiegać. Zgodnie z nim zamawiający zatrzymywał wadium, jeśli przedsiębiorca – na jego żądanie – nie uzupełnił dokumentów.” – czytamy w artykule.

Pełna treść artykułu (za paywallem) pod tym linkiem:

https://www.gazetaprawna.pl/firma-i-prawo/artykuly/8522626,zamowienia-publiczne-wadium-nieuzupelnienie-dokumentow-przetarg.html